Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejvhodnějším prostředím pro chov užovky je terárium, neboť v relativně uzavřeném prostoru můžeme zvířeti zajistit nejlepší podmínky pro další život v lidské péči. Hadí terárium musí být dokonale uzavřené, protože hadi se dokáží prosmyknout  i tou nejmenší skulinkou. Samotný výběr terária potom směřuje tak, aby nám velikostně i esteticky vyhovovalo.V každém případě musíme dbát na to, aby se dalo snadno obsluhovat. Ať již  si vybereme jakýkoliv typ ubytování, základní požadavky se musí shodovat - tvar, velikost, umístění, větrání, teplota, světlo, vlhkost, rozčlenění vnitřního prostoru a snadná obsluha.

TVAR A VELIKOST

I když v současné době můžeme dát teráriu v podstatě jakýkoliv tvar v zásadě platí, že nejvhodnějším a zároveň nejúčelnějším teráriem pro chov hada je klasický kvádr, v případě užovky červené postavený nikoliv na výšku, ale na délku.

Dalším velmi důležitým hlediskem je velikost. Obvyklé představy o tom, že čím větší terárium tím se v něm bude cítit lépe, jsou naprosto chybné. Praxe ukazuje, že v menších teráriích, ale s rozmyslemúčelně zařízených, zvíře prosperuje lépe, než na obrovské holé ploše, zvláště chceme-li hady chovat samostatně. Pravidlo, že postýlka roste s dítětem , platí i v tomto případě. Hadí novorozeně (tkanička) nemužeme dát do terária pro dospělé, protože se v něm mužou špatně orientovat. Ani vy nebudete mít přehled kde se had nachází, v tom případě ztratíte potřebný dohled. Teplota by měla být 28 až 31 stupňů jak u mláďat tak i u dospělce  Také v takovém teráriu lépe vytvoříte dobré podmínky pro život jako je teplo, světlo, vlhkost, a větrání s menšími náklady.

Pro odchov mláďat se osvědčila malá lepená terária s posuvnými dvířky dvířky v lištách, nebo prostě plastové krabice s vyvrtanými dírami.     

veškeré elektrické instalace musí být zabezpečeny, zaizolovány a používány podle návodu